Strefa Gizy

Moje królestwo. Możliwe, że zarzewie całego mnóstwa najróżniejszych projektów. To moja strefa eksperymentów, zabawy i nauki.

O mnie

Abelard Giza – polski komik, stand-uper, scenarzysta, autor tekstów komediowych. Założyciel i lider aktywnego w latach 1999-2014 kabaretu Limo. Twórca programów stand-upowych: „Proteus Vulgaris”, „Ludzie, trzymajcie kapelusze”, „Numer 3”, „Piniata”, „Zaodrze” i „Samertajm”. A także serialu „Kryzys” oraz słuchowisk o przygodach muchy Leny.

Projekty

"Otworzyć po mojej śmierci" - książka

premiera 14 grudnia 2023 r.

Książka dostępna w wersji papierowej, e-book oraz audiobook.

Jest to zbiór opowiadań mojego autorstwa.
W tych dwudziestu czterech miniaturach jest coś na śmiesznie, coś na smutno, a czasem też na: „po co ktoś w ogóle pisze takie rzeczy, do pracy by się wziął, a nie tam jakieś… ”.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się, co tak bardzo zeźliło Eltona Johna podczas koncertu na Stadionie Narodowym, komu potrzebne są nogi, albo kim był drugi papież Polak — zapraszam do lektury!

Wersję papierową oraz e-booka uszlachetniają grafiki mojego dziadka — profesora Hugona Laseckiego.
A audiobook czyta… (werble)… Tomasz Kot!

„ZAGŁADA I CZEKOLADKI” - książka

“Zagłada i czekoladki”
Tylko te dwa hasła interesują dzisiejsze media. Jest albo strasznie, albo słodko. Wszystko, co pomiędzy, nie ma znaczenia. A przecież mamy więcej fajnych słów: „komary”, „naftalina”, „reptilianie” czy „pindol”. Wszystkie znajdziecie w tej książce.

A do tego odpowiedzi na pytania: Co bym zrobił, gdybym został szefem ONR-u? Jak powinien wyglądać strajk nauczycieli? I dlaczego wyłączyłem komentarze?

Widzimy się na piątej stronie!

„MUCHA LENA” - słuchowisko

“Mucha Lena” to słuchowisko, które napisałem razem z moim przyjacielem Wojciechem Tremiszewskim. Jest to jedna z najbardziej porąbanych, a jednocześnie ukochanych opowieści, które dotychczas stworzyłem.

Lena jest muchą z Ciechanowa, która przypadkiem trafia na podleśną łąkę. Spotyka tamtejsze owady i próbuje dowiedzieć się od nich, jak trafić z powrotem do domu. Szybko okazuje się jednak, że to nie jest zwykła polana. Dzieją się tu rzeczy, w które nasza Lena zostaje wciągnięta jak gruszka w blender. Czy coś…

Razem z Wojtasem użyczyliśmy głosów wszystkim postaciom, a jest ich trochę, na przykład: psychopatyczny pająk, zboczony zaskroniec, kret prestidigitator i metalowy zespół biedronek. Podczas nagrań nie ucierpiał żaden owad, chociaż całkiem sporo śpiewam (sic!).
Stworzyliśmy świat śmieszny, wzruszający, ale też wulgarny – dość ludzki. Nasze owady nie tylko bzyczą, ale też bzykają, tłuką się, zakochują, marzą, nienawidzą i przeklinają. Ogólnie taki klimat raczej dla dorosłych.

Dajcie się wciągnąć w przygodę Muchy Leny!

„MUCHA LENA 2: Król Brokatu” - słuchowisko

Na skutek wydarzeń z pierwszego sezonu nasza podciechanowska Łąka dojrzała. Skończyła się naiwność, a świat owadów wszedł w dorosłość. Na pełnej. Mucha Lena i giez Roman są policjantami, komar Bartek kandyduje na burmistrza Łąki, a monopol na media ma osa Renata.
Oprócz kryminalnej zagadki, czekają na Was prawdziwie ludzkie dramaty – zdrady, romanse, polityczne zagrywki i trudne relacje z dziećmi. Wszystko to przy akompaniamencie porąbanych piosenek pająka Rajmunda i dziesiątek mniej czy bardziej wybrednych żartów – czyli to co już znacie i lubicie z pierwszej części 🙂

Kto porywa owady? Kto wygra wybory? Jaki jest hiphopowy debiut sezonu?

Mucha Lena 2 – Król Brokatu!

W twoich uszach już za parę kliknięć…

„STREFA GIZY” - podcast

W realu „Strefa Gizy” nierozerwalnie wiąże się z gdańskim pubem „LOFT” – jednym z moich ulubionych miejsc w Polsce. Tam właśnie, od 2018 roku, podczas kilkunastu wieczorów mogłem pokazać gdańskiej publiczności najciekawszych moim zdaniem komików rodzimej sceny stand-up. Comiesięczne spotkania składały się z dwóch części. Pierwsza to występ zaproszonego gościa, druga – moja z nim rozmowa.

W internecie „Strefa Gizy” to podcast i zapis tychże właśnie dyskusji.
Strefa doczekała się własnego dżingla produkcji OERa oraz logo, którego autorką jest Marta Płusa.
Realizacja i montaż nagrań: Andrzej Kędzierski.

„KRYZYS” - serial

„Kryzys” zrobiłem zainspirowany serialem „Louie” Louisa CK.

Tak jak on stworzyłem swoje alter ego i próbowałem grać nie tyle klasycznymi żartami, co konsternacją, zażenowaniem i dopadającym ze wszechstron kryzysem głównego bohatera. Nie ma co się oszukiwać – nie zbliżyłem się nawet do jakości oryginału, ale spełniłem swoje marzenie. A to też ważne 🙂

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify